Zajímavosti z naší mýdlárny Rubens

Historie výroby mýdel

Historie výroby mýdel

Naší mýdlárnu jsme založili v roce 2003,

ale receptury, ze kterých naše mýdla vyrábíme, vznikly již v dobách dávno minulých.

První zmínka o mýdle

První zmínka o čemsi, co mohlo vzdáleně připomínat mýdlo, sahá až do roku 2800 př.n.l., kdy naši předkové používali k mytí směsi vzniklé smícháním vývaru z kosti velblouda a popele z ohniště.

Způsob mytí

Jistě zajímavější způsob mytí, zvláště pro muže, se začal používat na počátku 6st. př.n.l., kdy se Římané mazali olivovým olejem a nechali ho několik hodin působit. Potom přišly krásné polonahé otrokyně, které jim stíraly špínu společně s olejem z těla plochými kostmi zvířat.

V dnešní, uspěchané době se však tento způsob jeví jako problematický. Sličných dívek je určitě dostatek, ale časově je tato technika velmi náročná. Egypťané byli mnohem vynalézavější. Zjistili, že kořen rostliny mydlice lékařské je silně saponifikující a lze je využívat k očistě těla. Ale ani tento způsob mytí neměl dlouhé trvání. Nejvýznamnějším propagátorem mýdla a hlavně pravidelné celkové očisty těla, byl ve 2. stol.n.l. řecký lékař Claudios Galenos, který vyráběl mýdla z kozího oleje a dřevěného popela.

Rozvoj výroby mýdla

Největší rozvoj výroby mýdla nastal kolem roku 600 n.l., kdy byzantští lazebníci již vyráběli mýdla z olivového oleje, kysličníku vápenatého a louhu, který získávali z dřevěného palmového popela. V této době vznikl cech lazebnický, a tím i rozvoj "podnikatelských aktivit", jak tomu v 21.století říkáme. Lazebníci se začali předhánět o zákazníka, vyráběli mýdla různých vůní a barev, začali do mýdlového základu přidávat to, co jim příroda nabízela. Rostliny, byliny a všemožné vůně.

Mýdlo v podobě, v jaké ho známe dnes, se vyrábí až od pol. 18.st.